Bohové Olympu: Krev polobohů - Rick Riordan


Autor: Rick Riordan
Překladatel: Dana Chodilová
Počet stran: 468
Název série: Bohové Olympu
Pořadí v sérii: 5
Nakladatelství: Fragment

Anotace
Sedm polobohů včele s Percym čeká poslední a nejtěžší boj. Giganti, obludní pomocníci bohyně Gaiy, jsou připraveni zničit hrdiny z Velkého proroctví a s nimi i celý svět.
Tábor polokrevných je obklíčen římskými jednotkami a hordami nestvůr. Nutně potřebuje pomoc, ale ta je až na druhém konci světa. Obří socha Athény Parthenónské by mohla válku mezi Řeky a Římany zastavit a polokrevné usmířit. Míří ale kamenný kolos na správné místo, a hlavně, bude tam včas? Zbývá jen pár dnů. Pomstychtivá matka země Gaia se probírá z dlouhého spánku a k probuzení jí chybí jediné - krev dvou polobohů, krev Olympu!
První linie příběhu sleduje skupinu polobohů na lodi Argo II. Leo se jako obvykle vrtá v samotné lodi a nikomu neprozrazuje, co má za lubem. Hlavní úkol je zastavit Giganty a samotnou Gaiu. Dřív než jí stanou tváří v tvář, je potřeba ještě splnit pár vedlejších misí. Proto se můžeme těšit na několik zastavení, kde vždy skupinka polobohů snaží splnit daný úkol. Druhá linka popisuje dobrodružství Nika, Reyny a skutečného trenéra Hedge (jeho holografické já totiž pobíhá na palubě Arga II a podle velikosti písma se snaží svým křikem působit polobohům infarkt).

Rick Riordan už u nás vydal svojí pětidílnou sérii Percy Jackson a trilogii Kronika Cartera Kanea. Krev polobohů je posledním dílem série Bohové Olympu, která navazuje na Percyho Jacksona. Všechny zmíněné knihy se řadí do kategorie pro mládež a letos v říjnu by měla v zahraničí vyjít novinka. Podle jména hlavního hrdiny (Magnus Chase) se dá předpokládat spojení s fanouškům známou postavou. Nová série představí bohy Asgardu a severskou mytologii v Riordanovském stylu. Pravděpodobně nás tedy čeká představení třetího tábora a další záchrana světa.

Krev polobohů je kniha plná akce. Ale zároveň se autor snaží, aby vše působilo humorně. Potěšila mě narážka na seriál Pán času (Doctor Who) a postavu Kapitána Ameriky. Největším vtipálkem ze skupiny je Leo, i když to už občas působí nuceně. Celkově je humorná složka příběhu dvousečná zbraň. Ano, samozřejmě to odlehčí situaci. Ale na druhou stranu, nepůsobila by nějaká akční a napínavá pasáž mnohem napínavěji bez vtipkování? Nejočekávanějším bodem série byl samotný závěrečný boj z Giganty a Gaiou (to především). V tomhle vidím trochu problém - dva epické finální souboje vzájemně ruší ten wow efekt. Jak souboj proti Gigantům tak i proti samotné Gaie jsou celkem krátké a vyznívají celkem jednoduše nebo alespoň srovnatelně s normálními souboji v knize. Paradoxně souboj, který probíhal v linii Nika a Reyny, byl delší a napínavější. Nabízí se srovnání se sérií Percy Jackson. Zatímco u té první zmíněné jsem díl od dílu byl nadšenější, novější série si drží jistou úroveň bez nějakého výrazného posunu k lepšímu nebo naopak horšímu. Příběh se sice uzavřel, ale autor si stejně nechal otevřená vrátka pro nějaké pokračování.Na závěr bych chtěl poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzní knihy Bohové Olympu: Krev polobohů.Komentáře

  1. to uz jsem zazila u spousty knih... i v napriklad Nastrojich smrti clovek ceka nekolik kniha na to, jak to dopadne, jak se to vyresi a ono je to hotove za pet minut :-)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Budeme rádi když nám napíšete komentář. Zajímají nás vaše názory na naše příspěvky. Děkujeme.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Fan překlady knih

Saturnin - Zdeněk Jirotka

Lunapark - Richard Laymon