Případ ukradeného zubu - William RitterAutor: William Ritter
Překlad: Vratislav Kadlec
Počet stran: 272
Nakladatelství: Host

Anotace:
Rok 1892, New Fiddleham, Nová Anglie. Věci tu nikdy nejsou takové, jaké se zdají být, zvláště když jsou Abigail Rooková a její excentrický zaměstnavatel R. F. Jackaby opět vyzváni, aby vyšetřovali nadpřirozené jevy.

Nejprve se objeví zákeřní kožoměnci maskovaní jako roztomilá koťátka. O den později je jejich majitelka nalezena mrtvá a na krku má podivnou bodnou ránu. Hned nato se z blízkého Gad’s Valley ztratí dinosauří zub odkrytý při nedávných vykopávkách a v údolí začne řádit neznámá bestie, která napadá zvířata i lidi a nechává za sebou zmrzačená těla. Policista Charlie Cane, který se do údolí odstěhoval z New Fiddlehamu, žádá o pomoc, a tak se Abigail s Jackabym vydávají chytit zloděje, příšeru a vraha.
Nový případ R. F. Jackabyho a Abigail Rookové může působit trochu banálně. Jedné paní se ztratí její milovaná kočka. Běžně by se to dalo vysvětlit tím, že si kočka prodloužila svojí obvyklou pochůzku, ale tady je tomu jinak. Kočka totiž není ztracená a především to není kočka, ale kožoměnec. Navíc má koťata. Jackaby od paní raději tvorečky odnese a vysvětlí to tím, že jde o nakažlivou infekci. Společně se svojí asistentkou Abigail je odnáší do svého domu. Po cestě narazí na Hanka Hudsona, což je Jackabyho starý přítel. Další den je majitelka kočky a koťat nalezená mrtvá s podivnou rankou. Ale tím všechno teprve začíná. Jackabymu a Abigail totiž přijde zpráva od jejich přítele Charlieho, který se přesunul na zdánlivě klidný venkov. Zdánlivě proto, že tam byla nalezená další mrtvá. A kromě toho se z probíhajících vykopávek ztratí dinosauří zub.

William Ritter je americký spisovatel a učí na střední škole ve Springfieldu. Po jeho prvotině Jackaby u nás vyšlo pokračování nazvané Případ ukradeného zubu. Třetí díl nazvaný Ghostly Echoes si zatím užívají jen zahraniční čtenáři. Kromě toho vyšel elektronicky i krátký příběh The Map. Autor na svých stránkách odpověděl jednomu čtenáři, že čtvrtá kniha bude poslední.

Jackaby je pořád ten potrhlý chlapík z prvního dílu, který by se za nic nevzdal své prapodivné čapky. Mezi ním a slečnou Abigail Rookovou probíhá řada vtipných rozhovorů. Jako dobrý příklad by mohl posloužit moment, kdy se Abigail snaží přijít na to, co znamená R.F. Vtipných situací je řada a nedochází k nim jen mezi těmto dvěma. Z jiných situací naopak až mrazí. Jenny, které dům patřil než zemřela a stal se z ní duch, ukazuje svou druhou tvář. Abigail jí nechtěně urazí a Jenny se stává děsivým duchem, od kterého je lepší držet se dál. Poslední důležitou postavou známou z předchozí knihy je policista Charlie Cane, do kterého je Abigail zamilovaná. Nově se v příběhu objeví Jackabyho přítel Hank Hudson, mohutný chlap s ježatým plnovousem. Živí se jako lovec kožešin a také se mu líbí různí nebezpeční tvorové.

Případ ukradeného zubu skvěle pokračuje v nastaveném kurzu odpočinkové literatury. Zatímco první díl se dal brát jako samostatná kniha, tady už je znát větší příběh, který se bude řešit minimálně i v třetím díle. Abych to upřesnil. I tentokrát se tu řeší případ, který bude dovedený do zdárného konce, ale zároveň se ukazuje, že všechno sahá mnohem dál. Případ, který se řeší je zábavný a přesun do Gad's Valley tomu vyloženě sedl. Především závěr je díky tomu opravdu epický. Ústřední dvojice se také v pátrání rozdělí, ale sledujeme jen pohled Abigail. Možná se autorovi Jackabyho část nezdála tak zajímavá, ale určitě by bylo zajímavé osvěžení sledovat část příběhu z jeho pohledu. Kromě případu se tu taky lehce řeší vývoj vztahu mezi Abigail a Charliem. Ani jeden zatím neudělal ten první krok a neřekl, co k tomu druhému cítí. Abigail váhá mezi dobrodružstvím a vztahem. V tomhle ohledu jí našeptává postava reportérky, která jí vidí jako samostatného člověka ničím nevázaného.

Případ ukradeného zubu příznivce Jackabyho rozhodně neurazí. Svět nadpřirozených tvorů se zase o něco rozroste a vy se budete moc kochat. Zjistíte jak pokračuje vztah Abigail a Charlieho. Pobavíte se a navíc zjistíte, že na pozadí se děje něco mnohem většího než to, co bylo dosud vidět.


Na závěr bych chtěl poděkovat nakladatelství Host za poskytnutí knihy Případ ukradeného zubu.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Fan překlady knih

Saturnin - Zdeněk Jirotka

Lunapark - Richard Laymon