Star Wars: Úsvit rytířů Jedi - Do prázdnoty - Tim Lebbon


Autor: Tim Lebbon
Překladatel: Milan Pohl
Počet stran: 288
Nakladatelství: Egmont

Anotace
„Deset tisíc let jsme studovali Sílu... Snažíme se udržet temnotu a světlo navždy v rovnováze. Ale teď se objevilo něco, co by nás mohlo všechny zničit. Jeden muž. A jeho sny.“

Na planetě Tython byl založen prastarý řád Je’daii. Lanoree Brock se od moudrých mistrů učila tajemstvím a způsobům Síly. Její bratr však nebyl v Síle zdaleka tak nadaný jako ona. Zahořkl, obrátil se k Je’daiiům zády a jeho výcvik skončil tragédií.

Lanoree nyní coby hraničářka udržuje v tythonské soustavě pořádek. Rada Je’daiiů ji jednoho dne pověří naléhavým úkolem. Vůdce fanatické sekty hodlá vypátrat a aktivovat kosmickou bránu, která by mu otevřela cestu do ostatních částí galaxie – i za cenu katastrofy, jež by mohla pohltit celou tythonskou soustavu. Lanoree zprvu nerozumí, proč má katastrofě zabránit právě ona. Pak se ale dozvídá, že prohnaný nebezpečný šílenec, kterého musí za každou cenu dopadnout, je právě její bratr, pro jehož smrt tak dlouho truchlila – a jehož života se nyní musí obávat.

Ponořte se do strhujícího příběhu, který se odehrává v dávné minulosti předaleké galaxie – více než 25 000 let před filmovými epizodami, ještě před vynalezením hyperpohonu a světelných mečů!
Lanoree se po čtyřech letech vrací na domovskou planetu. Jako hraničářka měla povinnosti někde jinde, ale teď byla přivolána zpátky kvůli důležité misi. Natolik důležité, že to bylo potřeba probrat osobně. Objevil se jeden muž, který představuje nebezpečí pro Je'daiie a pro samotný Tython. Ten člověk chce použít bájnou hyperbránu, aby vycestoval z tythonské soustavy do galaxie. Jenže spuštění něčeho takového by mohlo vytvořit i černou díru. Ten muž se jmenuje Dalien a je bratr mladé hraničářky. Již několik let je všemi považovaný za mrtvého, ale očividně šlo jen o zástěrku. V pátrání jí pomáhá Twi'lek Tre Sana. 

Lanoree je klasickou představitelkou svého řádu. Svoje emoce a činy drží v rovnováze a taková postava nemusí působit úplně uvěřitelně. Je celkem sebevědomá a mezi ty horší vlastnosti patří, že se někdy neudrží a podívá se lidem do hlavy. Což třeba jejímu bratrovi skutečně vadilo. Ale to se není čemu divit. Rodičům slíbila, že na Daliena bude dávat pozor. Ale to, jak Dalovi vnucuje svůj pohled na věc spolu s výcvikem, jen zvyšuje jeho odpor k Síle a Je'daiům. Při pátrání dělá hraničářce společnost Tre Sana. Tre je trochu zvláštní zástupce rasy, protože má tři lekku. V minulosti se pohyboval mezi zločinci a sám byl jedním z nich. Ale tady vystupuje jako kladná postava. Je trochu škoda, že o jeho minulosti jsem se toho tolik nedozvěděl. 

Každý nový román, který nějakým způsobem rozšíří světy Star Wars je očekávaný všemi fanoušky. A také je zároveň podrobený kritice. Od Tima Lebbona jsem četl knížku Vetřelec: Probuzení a čekal jsem, že Do prázdnoty bude stejně tak dobré. Obrovským tahákem bylo prohlášení, že se příběh odehrává víc než 25 000 let před filmovými epizodami. Tedy naprosto neprobádané území, kdy ještě neexistoval žádný světelný meč, hyperpohon a vlastně ani řád rytířů Jedi tak, jak ho známe. Věřím tomu, že v dalších dílech série se toho o formování rytířů Jedi dozvíme víc. Zatím vím, že se jmenují Je'dai. Velká část knížky se věnuje tomu, jak probíhá výcvik nováčků v různých chrámech. Součástí výcviku je i nebezpečné putování takzvaně na vlastní pěst. Hlavní kámen úrazu je, že od začátku víme o Dalienově pádu během výcviku. I o tom, že v současnosti je považovaný za mrtvého. Tím pádem při čtení kapitol z minulosti jen čekáte, kdy se to stane. Navíc to autor pro jistotu čas od času připomene. Snad by bylo lepší nechat děj chronologicky. Jinak je příběh napsaný čtivě, obsahuje pěkné akční a napínavé scény. Na filmovém plátně by to bylo pěkně efektní. Na závěr bych chtěl poděkovat internetovému obchodu KNIHCENTRUM.cz za poskytnutí knihy Star Wars: Úsvit rytířů Jedi - Do prázdnoty.Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Severská mytologie - Neil Gaiman

Ohnivá křídla: Dračí věštba - Tui T. Sutherlandová

Zlo - Peter Newman